с. Пробіжна. Костел Преображення Господнього. (1910)/(2014).
Тернопільська обл. Чортківський р-н.
Якщо в’їжджати в Пробіжну зі сторони Жабинців, то з правої сторони від дороги не розминутися в костелом Преображення Господнього. Споруджено костел в 1910 році, як філіальний храм парафії у Жабинцях.
Зараз це не вибаглива за архітектурним оздобленням споруда в неоготичному стилі. Не дуже велика за розмірами, з сигнатуркою над головним фасадом, та арочними вікнами на бокових стінах. Трикутний вхідний портал прикрашено у верхній частині кам’яним хрестом. У верхній частині переднього фронтону два арочних вікна. Сигнатурка оббита бляхою та традиційно завершується хрестом. В 2000 році в селі стався страшний буревій, який не пошкодував і костел. Такий зовнішній вигляд, без зовнішнього декору, костел отримав після ремонту.
З лівої сторони від входу на подвір’я храму, знаходиться мурована дзвіниця, хоча для костелів спорудження дзвіниці поруч з храмом, не характерне явище. Для заклику парафіян на службу у католиків використовується дзвін у сигнатурці. Після повернення комуністів храм з 1945 по 1991 рік використовувався як колгоспна комора. В 1991 році храм передано нечисленній на той час римо-католицькій громаді селища. Зараз костел діючий, обслуговують його Михайлити (CSMA) - Згромадження св. Архангела Михаїла.
ПРОБІЖНА.
Пробі́жна –село в Чортківському районі, Тернопільської області. Розташоване на обох берегах річці Нічлава. Відоме з XVII століття як власність графа А. Заводовського. В 1785 році Пробіжна отримала статус міста. На лівому березі річки був колись і замок, але де він тепер? Назва походить від слова пробіг (дорога, тракт). Інший варіант походження назви: проміжна станція на державній дорозі (Галич-Кам’янець-Подільський). В 1940-1959 роках Пробіжна була районним центром. Населення селища в 2007 році складало 2028 осіб.