м. Копиченці. Костел Успіння Діви Марії. (1805-1824р.р.)/(2013).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

     В центрі міста Копиченці здіймається до неба велична будова костелу Успіння Діви Марії. Фундаторами римо-католицької парафії та будівництва костелу, в 1443 році,стали Якуб Копиченецький (Jakób), та його мати, Отка (Ottka) (Єуфемія).

В цей час у місті було зведено також фортецю, яка не збереглася. Під час турецько-татарських нападів в 1618-1625 роках костел був зруйнований. В 1699-1705 роках коштом С. Баворовського було зведено дерев’яний костел. В 1805 році, на місці старого костелу почалося зведення нового храму. Будівництво було завершено лише в 1824 році, через фінансові негаразди та майнові суперечки. В 1824 році костел було консекровано. Споруда храму збереглася до нині. В 1824-1835 роках коштом громади поруч з храмом було зведено плебанію.

 В 1846 році в костелі було завершено будівництво вівтаря оздобленого кольоровою гіпсовою ліпниною, хоча задум був спорудити вівтар з мармуру. Були також облаштовані ще чотири вівтарі у бокових навах. В криптах костелу до цих пір знаходяться залишки гробівців родини Баворовських, які були фундаторами нового костелу і володіли Копиченцями з 1688 року. До Другої Світової війни з костелі був знаменитий образ Богоматері, який під час наступу комуністів був вивезений до Польщі. За часів «побудови комунізму» в храмі спочатку знаходилася олійня, згодом пральня, а далі склад хімічних добрий.

В 1990 році костел було повернуто римо-католицькій громаді міста, яка зараз мало чисельна. Протягом 1991-1994 років храм було реставровано ззовні та заново освячено. Внутрішні реставраційні роботи ще не завершені повністю. Вхідний фронтон прикрашено великим трикутним порталом. Над головним входом у храм знаходиться картуш з родинним гербом Баворовських: «Прус II» (Prus II). Над навою здіймається велика сигнатурка. Базиліка складається з основної нави, та прибудованих з обох сторін бокових нав. Середня нава, найвища, освітлюється через вікна над дахами бічних нав. Бокові нави мають свої арочні вікна, та відділені від центральної частини храму рядами колон.

Головний вівтар прикрашають дві гіпсові постаті апостолів Петра і Павла. В храмі зберігся орган, правда понівечений комуністами та позбавлений труб. В 2007 році Його Еміненція Мар’ян кардинал Яворський, львівський митрополит Латинського обряду довершив чину посвячення нового образу який представляє Успіння Діви Марії. Образ цей намалювала уродженка Хоросткова пані Тереса Бучинська і виконала вона це виключно з фотографій з передвоєнних часів. Образ зберіг свої оригінальні розміри. Поруч з храмом, з правої сторони збереглася плебанія. Костел є діючим.

КОПИЧЕНЦІ.

     Копи́чинці — місто в Гусятинському районі, Тернопільської області. Залізнична станція. Місто розташоване на річці Нічлавка. Перша згадка про місто відноситься до 1443 року. З другої половини XIV століття відоме як Копачин (Копичин). Місто Копиченці отримало магдебурзьке право в 1564 році. Населення міста в 2003 році складало 7 тисяч осіб. Назву Копиченці отримало в 1615 році, коли воно перейшло у власність Копичинецьких.