с. Баворів. Костел святого Вацлава мученика. (1747р.)/(2013).

Тернопільська обл. Тернопільський р-н.

     В центрі села Баворів, поблизу школи, на схилі пагорба, знаходиться великий та красивий, навіть у сьогоднішньому понівеченому комуністами стані, мурований бароковий костел святого Вацлава мученика.

Щодо дати побудови костелу звернемося до «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich» (1880-1914). На сторінці 119 читаємо: «…Римо-католицька парафія закладена в 1522 році Вацлавом Біячевським (Wasław Bijaczewskі) дідичем з Баворова. Новий костел побудований в 1747 році, освячений в 1827 році під титулом святого Вацлава мученика (św.Wacłwa męczennika). До цієї римо-католицької парафії належали парафії 15 навколишній сіл…».

Фронтон храму завершується високою вежею, шатрове дахове завершення якої (нове) знаходиться поблизу і в найближчий час ( 29.10.2013р.) буде встановлене у вершині вежі. Над вхідними дверима розташований балкон, який спирається на дві псевдо колони арочного входу в храм. На балкон ведуть арочні двері, над якими розташований трикутний карниз у вершині якого знаходиться картуш з гербом роду Боваровських – Прус II (Prus II).

У середній верхній частині храму головний портал прикрашають чотири кам’яні акротерії (вази), по дві з кожної сторони. До великої та високої за розмірами нава в тильній частині прибудована невелика різниця. Нава має два виступаючих бокових вівтаря. Арочні вікна фронтону та нави знаходяться високо над землею на рівні другого поверху. Біля входу до костелу стоїть кам'яна чаша на святу воду. На ній вибита дата 1803 рік.

В середині храму з правого боку від входу знаходиться пам’ятна плита де можна прочитати: «… цей камінь пам’яті поклав Віктор граф Баворовський в році 1862».  Віктор Боваровський (Wiktor Baworowski) (1825-1894р.р.)-гербу Прус II (Prus II) – граф Австро-Угорської імперії, власник Баворова, письменник, поет, перекладач, автор перекладу на польську «Дон Жуана», засновник бібліотеки Боваровських яка зараз знаходиться у Львові. Похований Віктор Боваровський у крипті цього костелу. Можливо в цей час костел ремонтувався за кошти Віктора Боваровського.

В останній візит в Баворів попасти в середину костелу не вдалося. На дверях, на відміну від попереднього разу, висить замок. Це має пояснення. Розпорядженням голови обласної адміністрації від 09 жовтня 2013 року костел переданий у власність релігійній громаді римсько-католицької Церкви Парафії Народження Пресвятої Діви Марії у с. Баворів, Тернопільського району, статут якої зареєстрований розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 16 липня 2013 року № 302-од. Зараз активно проводяться роботи по відновленню храму. Покрівлю замінено, вежа відновлюється, шатровий дах вежі вже напевно також встановлений. В середині на стінах храму збереглися розписи: копія «Таємної вечері» Леонардо де Вінче, вознесіння Ісуса Христа, та коронація Діви Марії, В деяких місцях збереглися настінні орнаменти. Залишається сподіватися, що розписи чіпати не будуть. А от дерев’яні частини головного та бокових вівтарів вивезли, сподіваюся на реставрацію.

БАВОРІВ.