с. Яблунів. Церква Успення Пресвятої Богородиці. (1875р.)/(2013).
Тернопільська обл. Гусятинський р-н.
В цетральні частині села Яблунів, поруч знаходяться дві церки. Одна з них церква Успення Пресвятої Богородиці, споруджена в 1875 році на кошти Флорентини з роду Дідушицьких (Floretyna Dzieduszycka)(1851-XX ст.), власниці Яблуніва.
В той час вона була в шлюбі з Антоні Вольнєвічем (Antoni Wolniewicz) з Копиченців, який зареєстрували у 1892 році. Фолрентина була також фундатором будівництва костелу в Яблуніві в 1900 році. Церква класика подільської школи, тридільна. Складається з бабинця, нави, вівтаря. Вівтарна частина має заокруглену форму. Над навою здіймається великий позолочений купол з хрестом у вершині. Над бабинцем та вівтарем височать маленькі куполи, які у свою чергу завершуються хрестами. Великі красиві арочні вікна, по три з кожної сторони, довершують красиву архітектуру храму.
На головному порталі, над вхідними дверима, знаходиться ще одне круглої форми вікно. Поблизу храму височить масивна дзвіниця, що завершується куполом з хрестом. Церква належить Українській Православній Автокефальній церкві і є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Друга церква.
Недалеко від церкви Успення Пресвятої Богородиці, знаходиться ще одна церква святого Миколая. Споруджено храм зовсім недавно, напевно в 2012 році. Церква належить Українській греко-католицькій громаді Яблуніва.
ЯБЛУНІВ.
Яблуні́в — село Гусятинського району в Тернопільської області. Село здавна славилося яблуневими садами. Від великої кількості яблуневих саді і похлдить назва села. Перша писемна згадка про село відноситься до 1391 року, коли король Ягайло передав Яблунів і навколишні села в управління польському шляхтичу Пьотрові Добкови. В 1414 році ці добра були переданф Ягайлом в оренду Миколаю Цесельському за 250 гривень позики. В 1553 році, коли Яблунів був у власності Миколи Потоцького (коменданту замку у Кам’янці, містечко отримало Магдебурзьке право, та звільнення від податків на 15 років.Одним з останніх власників Яблуніва та навколишніх сіл в кінці XIX та початку XX століття були Чарторийські, які і звели в селі палац. Зараз це село міського типу.