с. Прошова. Церква Успіння Пресвятої Богородиці. (1700р.)/(2013).

Тернопільська обл. Тернопільський р-н.

     В центральній частині села Прошова, на одному з пагорбів, що височить над селом, поруч зі школою, знаходиться мурована церква Успіння Пресвятої Богородиці. Споруджено храм в 1700 році. Це один з найдавніших мурованих храмів на Тернопіллі.

В селі Прошова завжди проживало більшість українців. Навіть переселення польських колоністів в 20 роках XX століття не змогло переважити українців. В 1880 році в селі Прошова проживало: «…римо-католиків-18 (парафія в Баворові), греко-католиків-620, церква парафіяльна в Прошовій з філіями в Смолянці (350), Скоморохах (48), Магдалівка та Теклівка (759), разом 2210 греко-католиків, деканату Теребовлянського…» (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich).(том.IX/ стор. 64).

Мурований храм споруджено на місці де раніше стояв один з дерев’яний храмів, який був знищений пожежею. Церква має класичну тридільну подільську православну архітектуру і складається з бабинця, нави та вівтаря. До вівтарної частини храму, з обох сторін, прибудовані невеликі різниці. Храм одно купольний, цей великий купол здіймається над навою і завершується малим куполом з хрестом. Хрести також над бабинцем та вівтарем. Вівтар має п’ятикутну форму. Вікна храму арочні та знаходяться високо над землею. Стіни храму товщиною півтора метри. Неподалік, біля входу на храмове подвір’я височить мурована з тесаного каменю арочна дзвіниця. Дзвіниця була споруджена в 1707 році, мала чотири дзвони. Зберігся лише один.

ПРОШОВА.

      Прошова́ - село Тернопільського району, в Тернопільській області, неподалік від річки Гнізна. Розкинулося на відрогах гір Товтри. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1574 року. Назва походить від прізвища Прошовський (версія). Населення в 2007 році становило - 760 осіб.