с. Коцюбинці. Церква святого Михаїла.(1899р.)/(2014).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

     В центрі села Коцюбинці, недалеко від головної дороги, що пролягла центром села, височить красивий мурований храм святого Михаїла. Спорудили церкву в 1899 році.

Ошатний, великий за розмірами храм по праву можна визнати окрасою села. Поважні розміри храму свідчить про велику українську громаду, яка проживала в Коцюбинцях. Подвір’я храму обнесене невисоким муром. При вході на подвір’я храму височить висока мурована дзвіниця на три дзвони. Передній фронтон храму прикрашають скульптури святих Апостолів Петра та Павла

Можна в великою вірогідністю припустити, що ці скульптури колись належали костелу, так як костел має титул святих апостолів Петра та Павла. Коли комуна зробила з костелу клуб, ці скульптури були таємно перенесені людьми в церкву, де вони пережили "будівництво комунізму". Церква класично тридільна, однокупольна. Великий купол над навою є характерною ознакою православного храму. Над великим куполом розташований ще один менший купол. До вівтаря прибудована різниця. За архітектурою церква має і ознаки костелу, особливо передній фасад.   

КОЦЮБИНЦІ.

     Коцю́бинці -село в Гусятинському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Нічлава. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1562 року. Населення села складало 1821 осіб в 2003 році. В XVI столітті на місці села існувало місто Підвищенці. Кажуть, що десь тут збереглися залишки замку. В 1921 році в Коцюбинцях базувалася розвідувальна чота Подільської групи армії Української Народної Республіки. Під час німецької та комуністичної окупації в селі був повітовий вишкіл ОУН. 24 мешканців села загинули в рядах УПА, в боротьбі з німецькими та комуністичними окупантами, 95 селян загинули в рядах совєтської армії під час Другої світової війни. Після війни 25 жителів села було арештовано комуністами, 15 сімей було виселено в Сибір.