с. Залізці. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. (1740р.)/(2013).
Тернопільська обл. Зборівський р-н.
Монастирський храм, згодом костел, а потім церква Покрови Пресвятої Богородиці знаходиться в центральній частині села, поблизу дороги, що проходить селом, в районі який називається Новими Залізцями. Споруджено храм в 1740 році.
У другій половині XVII століття власником Залізців став Дмитро-Юрій Вишневецький (Dymitz Jerzy Wisniewski (1631-1682р.р.), гетьман великий коронний, каштелян краківський, онук Констянтина і син Януша Вишневецьких. Вірогідно він і запросив в Залізці монахів з ордену святого Августина (Аugustiniani), збудувавши для них монастир в Залізцях в 1646 році.
Отці августиніанці надавали духовну допомогу і розраду власникам Залізців в походах, та місцевій католицькій громаді. При монастирі існував шпиталь, отці-монахи опікувалися доглядом за хворими та убогими. Вірогідно споруда поруч з храмом і була колись шпиталем. Будинок для лікарні, поблизу монастиря, придбав отець Андрій Свєнціцький, який в 1674-1699 роках був порохом в храмі при монастирі. Після поділу Польщі, Залізці потрапили до складу Австро-Угорської імперії.
Австро-угорці масово закривали монастирі на окупованих територіях, тому не оминуло закриття і монастир отців-августинів в Залізцях. Монахи були вимушені покинути місто, а монастирський храм зведений в 1740 році, став парафіяльним храмом Покрови Пресвятої Богородиці греко-католицької громади Залізців. У другій половині XIX ст. над нефом зведений декоративний розділ, а бічні фасади увінчали шпилями. Біля входу на подвір'я храму, на високому постаменті, стоїть скульптура Пресвятої Богородиці.
Дзвіниця розташована на південь від церкви, є архітектурним витвором в стилі рококо. Складається з чотирьох пілонів, об'єднаних арками з фігурним фронтоном, завершеним сегментним зламом багатопрофільного карниза. У храмі колись служив український письменник, фольклорист та музикознавець отець П. Білинський. Зараз костел-церква належить українській греко-католицькій парафії. Поруч знаходиться костел святої Анни.
Опис церкви з книги: „ Przeszlosc i zabytki wojewodztwa Tarnopolskiego” Aleksander Czolowski i Bohdan Janusz (Tarnopol 1926). Ст.191.
«Dawnym kosciolem jest obecna cerkiew w Zalozcach z 1740 r. na rzucie prostokata z wezszem pres¬biterjum wielobocznem, a skromna fasada barokowa; kolo cerkwi stoi bardzo ladna dzwonnica
rokokowa.» (Давнім костелом є звичайна церква в Залізцях з 1740 року прямокутна в плані з вузьким багатогранним пресбітерієм, з скромним бароковим фасадом; коло церкви стоїть дуже красива
дзвіниця в стилі рококо)*
ЗАЛІЗЦІ.