с. Лошнів. Костел Яна з Кентів. (1873р.)/(2013).

Тернопільська обл. Теребовлянський р-н.

     Римо-католицька парафія в селі Лошнів була заснована в 1869 році. В 1870 році в селі було розпочате будівництво костелу коштом місцевих парафіян та на пожертви Віктора Баворвського. Завершилося будівництво в 1873 році.

В цьому році святиню було освячено титулом святого Яна з Кентів. 1 серпня 1934 року до римо-католицької парафії в Лошніві були приєднані римо-католицькі парафії в селах Боричівці, Кровінка, Сущин. За переписом 1935 року в Лошніві проживало: 3200 — поляків, 523 — українців, 31 — євреїв.

Перед храмом розташована висока тераса. Величними сходами, які знаходяться з обох боків тераси, можна піднятися на пагорб де знаходиться костел. В нижній частині тераси знаходиться грот-каплиця. У верхній частині тераси знаходилися величні фігури святих Петра та Павла, зараз вони обезглавлені ( в совітські часи їх зруйнували атеїсти).

Фрагменти скульптур розкидані поруч, проводяться роботи по їх відновленню. З правої сторони тераси знаходить красива дзвіниця з трьома арочними нішами для дзвонів. До дзвіниці прибудовано невелике приміщення напевно для сторожі. Храм великий за розмірами, споруджений в неготичному стилі. З обох сторін від головного входу на фронтоні у арочних нішах збереглися фігури діви Марії та Ісуса Христа. Над покрівлею нави (нефа) височить висока та красива сигнатурка. Вікна храму високі арочні видовжені вгору.

До нави (нефа) з обох сторін прибудовані бокові вівтарі. Споруда велична та монументальна. В середину потрапити не вдалося. В червні 1945 року місцевий парох з частиною вірних виїхали у Польщу, забравши із собою частину церковного майна, зокрема й образ Видіння святого Станіслава Костки. До 1991-го року храм використовували для зберігання отрутохімікатів.

Зараз костел належить не чисельній римо-католицькій громаді села, яка була зареєстрована як «…Лошнівська римо-католицька парафія храму святого Йоана» 27.05.1998 року. Поблизу костелу знаходиться пам’ятний хрест встановлений на честь католицької місії в Лошніві. На постаменті висічено: « PAMIATKA MISSYI W ROKU 1890 1900 1921 1930».

З правої сторони від костелу знаходиться одноповерхова плебанія, яка сьогодні використовується як жилий будинок.

ЛОШНІВ.

     Ло́шнів — село Теребовлянського району, в Тернопільській області. Розташоване на річці Гнізна. Поселення відоме з 1441 року. Очевидно, назва села походить від литовського лаш ( лосось), ймовірно в давнину в річці Серет, та в нижній течії Гнізни, що впадає в Серет, водилася риба з сімейства лососевих. Місцевість де зараз знаходиться село, була заселена вже в VI—X століттях до н. е., в часи палеоліту. В селі знаходяться рештки давнього городища, де були знайдені кам'яні, бронзові, залізні знаряддя праці.